Skąd się wzięła popularność okularów Ray-Ban?

Marka Ray-Ban to dziś ikona stylu wśród dodatków i logo utożsamiane z szykiem, dobrym gustem i podążaniem za trendami w każdej części świata. To jeden z najważniejszych producentów okularów przeciwsłonecznych na współczesnym rynku i jeden z pierwszych, który w ogóle pokusił się o wprowadzenie ich do powszechnej sprzedaży.

Historia marki Ray-Ban zaczęła się od prostego modelu okularów Aviator, które miały chronić przed słońcem oczy amerykańskich pilotów wojskowych i choć przez lata w kolejnych kolekcjach pojawiło się wiele nowych modeli, legendarne aviatory wciąż cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród wielbicieli marki. Skąd jednak wzięła się tak naprawdę popularność okularów Ray-Ban i które z modeli dostępnych w dzisiejszych kolekcjach przyciągają najwięcej uwagi?

Ray-Ban – Aviator i Wayfarer podbijają serca Amerykanów

Klasyczne aviatory, które początkowo zaprojektowano wyłącznie z myślą o pilotach wojskowych zmagających się z rażącym ich podczas lotów słońcem, szybko zyskały zainteresowanie także wśród szerszej publiczności.

Pierwsze aviatory trafiły na rynek w 1936 roku, kiedy to marka funkcjonowała jeszcze pod nazwą Bausch&Lomb i od tamtej pory cieszą się niegasnącą popularnością. Sama nazwa marki, Ray-Ban nawiązuje do ochrony oczu przed słońcem – „ray” to z angielskiego promień, „ban” oznacza blokadę. I choć nazwa ta może nie wydawać się odkrywcza czy unikalna, po dziś dzień kojarzy się z nowoczesnością, indywidualizmem i stylem.

Późniejsze lata funkcjonowania marki przyniosły popyt na większą różnorodność w kategorii oprawek okularów. Kolejne modele Ray-Ban, takie jak powstały w 1938 roku Shooters z żółtymi szkłami, które doskonale sprawdzały się podczas mgły czy kultowy, stworzony w 1952 roku Wayfarer od samego początku cieszyły się uznaniem publiczności zarówno pod względem praktyczności, jak i nabierającej coraz większego znaczenia mody. Sam model Wayfarer stał się popularny między innymi dzięki wykorzystywaniu go przez ówczesne gwiazdy Hollywood i wielu stylistów filmowych w produkcjach takich jak “Śniadanie u Tiffany’ego” czy “Blues Brothers”.

Skąd wzięła się popularność okularów Ray-Ban?

Historia marki doskonale pokazuje początkowe założenia producentów, których celem nie było stworzenie marki popularnej czy modnej, a dostarczenie szerszej publiczności praktycznego dodatku chroniącego oczy przed słońcem.

okulary przeciwsłoneczne

Nikt nie spodziewał się wówczas, że świat kina, scena muzyczna i kolorowa prasa rozwiną się tak bardzo, a celebryci staną się prawdziwymi ikonami mody godnymi naśladowania. Nikt nie przypuszczał też że okulary Ray-Ban staną się jednymi z pierwszych pokazanych na ekranie okularów przeciwsłonecznych, które właśnie dzięki ekspozycji w kinie i telewizji staną się elementem pożądanym przez wszystkich.

Szczególną rolę w budowaniu popularności okularów Ray-Ban odegrał model Wayfarer, choć i pierwsze Aviatory wspomogły markę w walce o status kultowej. Wayfarer charakteryzuje się zdecydowanym, kwadratowym kształtem opraw i prostotą, która doskonale łączy w sobie praktyczność i styl. To właśnie jego bezkompromisowość i oryginalność przyniosły popularność zarówno samego modelu, jak i całej marki.

Dziś marka zajmuje się produkcją nie tylko oprawek, ale całych okularów przeciwsłonecznych i korekcyjnych łącznie ze szkłami. Rozwój w tym kierunku to również silny czynnik budujący współczesną popularność okularów Ray-Ban. Skoro możesz mieć stylowe, wyróżniające się na tle innych okulary w każdym możliwym fasonie i dopasować je odpowiednio do swoich potrzeb, po co szukać rozwiązań u innych marek!

Najciekawsze modele Ray-Ban w aktualnej kolekcji

W przeciwieństwie do wielu marek modowych, które dość regularnie aktualizują i zmieniają całe kolekcje, marki okularowe w tym także Ray-Ban stawiają raczej na stworzenie jednej solidnej bazy i dodawanie co jakiś czas nowych, ciekawych rozwiązań. Nie ma więc problemu, by kupić dziś klasyczne Aviatory czy Wayfarery w wielu wariantach kolorystycznych.

Znacznie ciekawsze wydają się jednak nowości, które doskonale odpowiadają obecnym trendom modowym, których najlepszych przykładem są modele takie jak pozbawiony ramek, lustrzany RAY-BAN BLAZE CLUBMASTER RB3576-N 153 7V, czy zdecydowanie unikalny RAY-BAN RB3592 9035 C8 z różowymi, okrągłymi szkłami kojarzącymi się z sezonem festiwalowym, totalną wolnością i niezwykłą modową odwagą.