Skąd przyszła moda na niewielkie ozdoby na głowę

W ostatnich latach sporą popularnością cieszą się różnego rodzaju ozdoby do włosów. Coraz więcej kobiet sądzi, że jest to świetny dodatek, a także doskonały sposób na podkreślenie swojej stylizacji.

Ozdoby do włosów współcześnie stają się niezbędnym elementem codziennego ubioru. Modne toczki czy fascynatory królują na wybiegach i ulicach na całym świecie. Coraz częściej na takie dodatki decydują się również panny młode. Skąd jednak przyszła do nas moda na niewielkie ozdoby do włosów?

Moda wraca, czyli kiedy noszono ozdoby na głowę

Niewielkie ozdoby na głowę były już popularne kilkadziesiąt lat temu, kiedy to kobiety w taki sposób podkreślały swój elegancki ubiór. Najczęściej były noszone w okresie edwariańskim, gdzie głównie toczki, były zsuwane na bok i stanowiły świetną alternatywę dla strojnych kapeluszy. Wtedy też ogromną popularnością cieszyły się efektowne opaski z woalkami. Później ponownie ozdoby do włosów wróciły do łask – fascynatory oraz opaski z woalką to charakterystyczny element mody lat 20. i 30.

W połączeniu z sukienkami o obniżonej talii, ozdoby na włosy wyglądały fenomenalnie. Kobiety z dumą nosiły na głowie nie tylko małe kapelusze, ale przede wszystkim gustowne ozdoby.

welon ślubny

Toczki w latach 60. – dlaczego były tak popularne?

Nieustannie zmieniająca się moda na ozdoby na głowę sprawiła, że już w latach 60. toczki ponownie wróciły do łask i były noszone przez niemal każdą kobiety. Ten typ nakrycia głowy był uważany za szczyt klasy. Wszystko to za sprawą Pierwszej Damy – Jackie Kennedy, która na niemal każde wystąpienie publiczne ubierała toczek. Ten element garderoby stał się jej znakiem rozpoznawczym, a współcześnie toczek uważany jest za jedną z części mody vintage.

Moda na dworze brytyjskiej Rodziny Królewskiej

Kiedy mowa o historii mody ozdób na włosy, nie można pominąć przy tym kobiet z brytyjskiej Rodziny Królewskiej. Piękne toczki czy fascynatory często są widziane na królewskich głowach nie tylko przy specjalnych okazjach, ale również na zwykłych przyjęciach towarzyskich.

Ikoną mody w noszeniu zwłaszcza toczków stała się księżna Cambridge, która przy niemal każdej nadarzającej się okazji wkłada je dla podkreślenia stylizacji. Toczki czy fascynatory to wizytowe ozdoby na głowę, który najczęściej świadczy o doskonałej znajomości etykiety – czego na pewno oczekuje się od kobiet w brytyjskiej Rodzinie Królewskiej. Takie nakrycie głowy jest odpowiednie na każdy rodzaj przyjęcia, doskonale podkreślające kobiecość.

fascynator na opasce

Ozdoby na głowę – alternatywa dla welonów

Współcześnie ozdoby na głowę, jak toczki, fascynatory czy opaski z woalką, stanowią świetną alternatywę dla welonów ślubnych. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że tego typu nakrycia głowy zdetronizowały klasyczne, ale zarazem ciężkie, ozdoby do włosów. Toczki czy fascynatory z woalką z pewnością wyróżnią pannę młodą spośród gości weselnych, a także dodadzą uroku i klasy całej ślubnej stylizacji.

Niekiedy również goście decydują się na podkreślenie swojej stylizacji niewielką ozdobą na głowę – oczywiście skromniejszą i mniej efektowną od panny młodej. Z pewnością jest to lepsze rozwiązanie niż wkładanie kapelusza.

Niewielki ozdoby na głowę – historia

Ozdoby na głowę zaczęły być popularne na początku wieku XIX, kiedy to kobiety porzuciły ekstrawaganckie kapelusze na rzecz toczków czy fascynatorów. Kolejne lata również były łaskawe dla mniejszych ozdób, a współcześnie są one symbolem mody vintage oraz świetnym zamiennikiem klasycznego welonu na ślubach.