Rękawiczki na rower – czy poprawiają komfort jazdy

Wielu kolarzy podczas jazdy nosi nie tylko ochronny kask i wygodny strój, lecz często dobierają także rękawiczki zaprojektowane specjalnie do jazdy na rowerze. Czy jest to dodatek niezbędny? Jakie mają właściwości i czy dzięki nim jazda na rowerze jest wygodniejsza? Jeśli zastanawiasz się nad zakupem rękawiczek na rower i chcesz przeczytać o ich zastosowaniu, zapraszamy do lektury.

Dlaczego nosimy rękawiczki?

Podobnie jak w przypadku klasycznych rękawiczek zimowych noszonych w czasie zimnych dni, rękawiczki na rower noszone są dla ochrony dłoni i tym samym samopoczucia. W czasie chłodnej pogody rękawiczki pomagają rowerzystom zachowywać ciepło dłoni i skupić się na jeździe. Nie są one używane przez każdego, ponieważ nie każdemu chłodne powietrze przeszkadza do tego samego stopnia. Wiele zależy również od tego, jak dana osoba jeździ. Jeśli jest to standardowa, rekreacyjna jazda zimno może być bardziej dokuczliwe, niż w przypadku osób uprawiających kolarstwo ekstremalne, wymagające większego wysiłku i tym samym generujące więcej ciepła.

Rękawiczki na rower działają również jako ochraniacze przed przetarciami i dyskomfortem dłoni. Warto pamiętać o tym, że uchwyty, na których opierane są dłonie w czasie jazdy, są najczęściej wykonane z gumy, co oznacza, że wnętrza dłoni są narażone na ciągłe ocieranie się. Jeśli wybierasz się jedynie na godzinne przejażdżki, możesz nie odczuć takiego dyskomfortu, ale osoby, które jeżdżą dużo, szybko to zauważają. Z racji tej funkcji rękawiczki na rower z całą pewnością poprawiają komfort jazdy i są nieocenionymi ochraniaczami. Ich sekret tkwi w żelowych fragmentach znajdujących się w kluczowych miejscach. Podczas opierania rąk o kierownicę czy nawet w przypadku upadku, fragmenty te chronią dłonie. Ochronne rękawiczki produkowane z myślą o rowerzystach mają jeszcze jedną zaletę – wchłaniają pot pojawiający się na dłoniach, dzięki czemu podczas jazdy nie zmagamy się ze śliskimi dłońmi i nie musimy martwić się o to, że ześlizgną się one z uchwytu.

Wybór rękawiczek do jazdy

Aby komfort jeżdżenia w rękawiczkach był pełny, muszą one być dobrze dopasowane. Szukając odpowiedniej pary dla siebie, warto wybrać się do sklepu z akcesoriami i ubiorem sportowym, bo to tam znajdują się dobrej jakości rękawiczki, które posłużą nam przez długi czas. Choć rękawiczki na rower pełnią częściowo podobną funkcję co klasyczne rękawice zimowe, w żadnym razie nie przypominają ich, jeśli chodzi o materiały. Są one zaprojektowane tak, aby w odpowiedni sposób chronić dłonie, na których opiera się ciężar ciała. Jednocześnie pozwalają dłoniom swobodnie oddychać i ocieplają je w zimie.

DAMSKIE RĘKAWICZKI ENDURA XTRACT II KOBALTOWE

Pamiętaj, aby przymierzyć rękawiczki, zanim je kupisz, bo nie rozciągają się one i powinny być kupowane zgodnie z rozmiarami. W przypadku zakupów internetowych warto zwrócić uwagę na podane rozmiary. Co ważne, modele dla kobiet i mężczyzn są zaprojektowane zgodnie z budową ciała każdej z płci i na to również warto zwrócić uwagę, aby nie kupić rękawiczek zbyt dużych lub zbyt małych.

Rękawiczki na rower – rodzaje

Do wyboru są rękawiczki z palcami oraz bez palców, a także rękawiczki przeznaczone do jazdy w ciągu ciepłych miesięcy oraz w zimie. Rękawiczki bez palców mogą być wykonane, na przykład, z poliuretanu czy nylonu i posiadać żelowe wkładki, zwiększające komfort jazdy. Mankiety często posiadają rzepy, dzięki czemu możesz zabezpieczyć każdą rękawiczkę według preferencji. Wiele modeli rękawiczek posiada także część przeznaczoną na wycieranie potu z czoła. W ten sposób możesz pozbyć się zbędnej wilgoci z twarzy za pomocą szybkiego ruchu i jechać dalej.

Rękawiczki z palcami są idealne na zimne dni. Posiadają one silikonowe nadruki, dzięki którym trzymanie kierownicy roweru jest wygodne i bezpieczne. Między palcami umieszczono z kolei siatkę, dzięki której skóra dłoni swobodnie oddycha. Wiele modeli rękawiczek posiada także odblaskowe elementy oraz pozwala na obsługiwanie dotykowych urządzeń, dzięki czemu nie musisz zdejmować rękawiczek, aby sprawdzić godzinę, czy ilość przemierzonych kilometrów na telefonie. Rękawiczki na rower są z całą pewnością przydatnym dodatkiem dla każdego wielbiciela kolarstwa.