Piżama czy koszula nocna do karmienia – co wybrać?

Kiedy planujemy karmić piersią powinnyśmy się zastanowić w co będziemy się ubierać, zwłaszcza w nocy. Właściwe ubranie może i będzie ułatwiać życie w pracowitych dniach z nowym dzieckiem. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza w nocy, kiedy z jednej strony musimy wstawać na karmienie, a z drugiej zależy nam na tym, aby było nam wygodnie i byśmy mogły jak najlepiej wypocząć.

Co najlepiej nosić podczas kamienia piersią?

Nie zawsze musimy kupować specjalne piżamy, aby karmić piersią. Jeżeli mamy rozpinane koszule to możemy je szybko rozpiąć, aby nakarmić maleństwo. Jednak zazwyczaj warto zakupić chociaż kilka modeli specjalnie do tego dedykowanych. Obecnie na rynku istnieje wiele wzorów i stylów do wyboru. Dzięki rozcięciu lub klapie z przodu ubrania ułatwiają szybkie, wygodne i dyskretne karmienie piersią.

Wybierajmy wygodne bluzki do karmienia, specjalne biustonosze, koszule nocne i pidżamy dla kobiet karmiących. Unikajmy ubierania się w wiele warstw, biustonoszy z fiszbinami, ciasnych bluzek.

Na co zwrócić uwagę kupując pidżamy i koszule nocne do karmienia piersią?

Wybierając elementy do swojej garderoby, pamiętajmy, że wzory, nadruki i ciemniejsze kolory pomogą ukryć wszelkie nieoczekiwane wycieki mleka z piersi znacznie lepiej niż bryły lub jasne barwy. Możemy również włożyć wkładki laktacyjne do biustonosza, aby wchłonęły mleko z nieszczelnych piersi i zapobiegły powstawaniu plam na ubraniach.

Starajmy się trzymać z dala od obcisłych staników, bluzek, pidżam i koszulek nocnych. Nacisk na piersi może być niewygodny i prowadzić do bólów sutków, zatkanych przewodów mlecznych lub zapalenia sutka.

Skóra na piersiach kiedy karmimy staje się bardzo wrażliwa i delikatna, więc wszystko, co nosimy powinno być miękkie i delikatne. Najlepiej jest wybierać naturalne materiały, które pozwolą naszej skórze oddychać. Nie mogą one uczulać ani nas, ani naszego niemowlaka, który prawdopodobnie będzie miał z nimi kontakt podczas karmienia. Idealnie tutaj sprawdza się bawełna, którą jednocześnie łatwo jest wyprać.

Pamiętajmy też, że bielizna dla młodych mam nie musi być tylko praktyczna! Obecnie na rynku znajdziemy wiele pidżam i koszulek nocnych, które będą śliczne, urocze, a nawet seksowne. Bycie mamą, nie oznacza, że przestajemy być kobietami. To, że dobrze wyglądamy w danej pidżamie czy koszulce nocnej sprawi, że będziemy się lepiej czuć, a to niezwykle ważne w pierwszym okresie po porodzie, kiedy hormony szaleją i mamy mnóstwo pracy przy maluszku.

koszula ciążowa

Pidżama czy koszula nocna podczas karmienia?

Obecnie na rynku znajdziemy cały szereg pidżam i koszul nocnych dla kobiet karmiących. Są one urocze, wygodne i praktyczne. Zazwyczaj mają elementy na gumkę umożliwiające odsłonienie piersi, są odpinane z przodu bądź mają odpinane klapy. Zaletą pidżam jest to, że jeżeli zabrudzimy górę możemy ją wyprać i wymienić pozostając w spodniach. Po zabrudzeniu koszuli nocnej musimy całe się przebrać.

Jednak ostateczna różnica pomiędzy koszulami nocnymi i pidżamami jest taka, jak pomiędzy spodniami i sukienkami. W zależności od upodobań znajdziemy argumenty na rzecz jednego rozwiązania lub drugiego. Jeżeli dobierzemy odpowiednio wygodny i praktyczny model to na pewno każda z opcji się sprawdzi. Jeżeli się wahamy możemy zakupić zarówno pidżamę, jak i koszulę nocną. Podczas karmienia będziemy często musiały prać nasze ubrania, więc na pewno przyda nam się więcej niż jedna para. Pamiętajmy że najważniejsze jest to, abyśmy się dobrze się w nich czuły.