Nuty zapachowe w perfumach wieczorowych

Nie trzeba być ekspertem w dziedzinie doboru najlepszych perfum, by wiedzieć, że perfumy na wieczór od tych dziennych różnią się znacząco swoją intensywnością. Czy to oznacza, że jedynie osoby preferujące mocniejsze zapachy znajdą dla siebie coś na późną randkę? Na szczęście nie. Na wyciągnięcie ręki dziś są zarówno perfumy wieczorowe o mocnej, wyrazistej woni, jak i delikatne kompozycje dla wszystkich miłośników subtelniejszych doznań zmysłowych.

Popularne nuty zapachowe w perfumach na wieczór

Wieczorne wyjścia to czas, by nieco bardziej podkreślić swój charakter i zachęcić innych do kontaktu. Dlatego też w perfumach na wieczór dominują mocniejsze kompozycje zapachowe, a najpopularniejsze nuty zapachowe to aromaty korzenne (kardamon, cynamon), ziołowe (np. ziele angielskie), zwierzęce (ambra, piżmo) lub też szyprowe. Jest to jednak bardzo duże uogólnienie. Podział perfum na kwiatowe, cytrusowe, ziołowe i inne jest stosowany głównie dla ułatwienia doboru ulubionego aromatu, zwłaszcza że obecnie producenci stawiają na coraz bardziej oryginalne połączenia aromatów (np. połączenie zapachu mchu dębowego i róży). 

Czym różnią się perfumy dzienne od wieczornych?

Jak wiadomo większości z nas, w perfumach wyróżniamy trzy nuty: głowy, serca, oraz nutę bazową. Nuta głowy jest najlżejsza, a co za tym idzie, ulatnia się najszybciej. Najczęściej stosowane zapachy w tej nucie to aromaty cytrusowe, leśne czy też owocowe. Tworzą one wizytówkę perfum, na podstawie której budujemy pierwsze wrażenie o produkcie. Nuta serca ujawnia się po nucie głowy, zapewnia stopniowe przejście do nuty bazowej. Najpopularniejsze akordy w nucie serca to zapachy kwiatowe i korzenne. Nuta serca rozwija się w czasie około 20 minut od aplikacji perfum na skórę, w perfumach ze średniej półki jest w stanie utrzymać się do godziny lub dwóch, podczas gdy w perfumach lepszej jakości zachowuje się nawet do czterech godzin. Nuta bazowa, najważniejsza, powstaje z połączenia najcięższych akordów zapachowych i to właśnie ona jest nuta dominującą w perfumach wieczornych. Przykładowe proporcje poszczególnych nut w perfumach na wieczór to: 45% nuty dolnej, 30% nuty serca oraz 25% nuty głowy. 

Zapach perfum wieczorowych a charakter

Oprócz pory, na jaką wybieramy określone perfumy, warto też wziąć pod uwagę swój temperament. Podstawowa zasada mówi, że osoby z wyrazistym, zdecydowanym charakterem, odważne, najlepiej odnajdą się wśród intensywnych, mocnych woni (najczęściej są to nuty ciężkie, korzenne, orientalne, ziołowe). Z kolei panie preferujące delikatniejsze wonie również znajdą coś dla siebie. Będą to najprawdopodobniej kompozycje zapachowe podobne do tych, jakie stosują na co dzień, czyli aromaty kwiatowe lub cytrusowe, z wyraźniej zaznaczoną nutą bazową.

Dlaczego warto kupować perfumy lepszej jakości?

Dotyczy to zwłaszcza osób o wrażliwej skórze. Tanie wyroby zawierają zazwyczaj dużo sztucznych substancji, o wyjątkowo silnym działaniu podrażniającym. Z kolei perfumy oryginalne zawierają w sobie oryginalne, starannie dobrane składniki, niestanowiące zagrożenia nawet dla najwrażliwszej skóry. I co najbardziej oczywiste – perfumy z górnej półki dłużej utrzymują się na skórze. Najlepsze perfumy są wyczuwalne jeszcze nawet do 8 godzin po aplikacji.