Koronki gipurowe – co trzeba o nich wiedzieć

Świat materiałów jest niezwykle rozbudowany. W pasmanteriach i hurtowniach można znaleźć przeróżne tkaniny – gładkie i te bardziej ozdobne. Jednym z wyjątkowych materiałów są koronki gipiurowe, które znakomicie sprawdzają się jako dodatek do ubrań lub elementów wystroju wnętrz.

Czym charakteryzują się koronki gipiurowe?

Gipiura zalicza się do jednego z rodzajów koronki klockowej, znanej również pod nazwą koronki weneckiej. W przeszłości była wykonywana z klocków – specjalnych podłużnych szpulek. Powstawała wtedy przy użyciu nici jedwabnych i lnianych, które zostały przeplatane. Była to ręczna praca. Obecnie ten rodzaj koronki produkowany jest maszynowo w celu wyprodukowania większej ilości materiału w krótszym czasie.

Koronki gipiurowe wyglądają na delikatne, ale jeśli pochodzą z dobrego źródła, to będą charakteryzować się solidnym wykonaniem i będą wytrzymałe. Zwykle spotyka się tę wersję materiału w formie wąskiego paska, ale koronki gipiurowe mogą być również szerokie – zazwyczaj maksymalnie wynoszą do 30 cm.

Zdarza się, że koronka gipiurowa bywa mylona z haftem, jednak hafty powstają na tkaninie, a gipiura tworzona jest osobno, można ją doszyć do każdego materiału. Różnica między nimi polega też na tym, że oczka koronki gipiurowej są duże i nieregularne, a przy tym tworzą wypukły wzór reliefowy.

Tym, co charakteryzuje ten materiał, to jego kwiatowe wzornictwo. Zdarzają się też inne wzory, jak np. geometryczne, ale zdecydowana większość to właśnie roślinne motywy – tak popularne w dzisiejszych czasach. Gipiura powstaje z włókien syntetycznych. Najczęściej jej głównym składnikiem jest poliester, choć czasem może pojawić się w niej elastan.

Do czego można je wykorzystać?

Jedynym ograniczeniem do wykorzystania koronek gipiurowych może być własna wyobraźnia. Wykorzystywane są zwykle do zdobienia firan, narzut lub obrusów. To one wpływają na nadanie tym elementom charakteru. Gipiura dodaje im nieco „życia”, w zależności od upodobań można zdecydować się na dodanie koronki gipiurowej w podobnym kolorze lub zaszaleć i wybrać całkowicie kontrastowy kolor ozdoby. Podobną rolę spełnia na poszewkach, zwłaszcza tych poduszek, które znajdują się na salonowej kanapie.

Oprócz wspomnianych wyżej możliwości, ten rodzaj koronki można spotkać także na niektórych ubraniach – pełnią wtedy wyjątkową funkcję ozdobną. Często jest to delikatna aplikacja, np. przy dekolcie, rękawie lub przy kieszeni szortów. Dzięki niej cała stylizacja zyskuje jednocześnie elegancji i zmysłowości. Popularnym rozwiązaniem staje się wykorzystywanie koronek gipiurowych w stylizacjach wieczorowych. Pasek z gipiury na sukience maxi wygląda bardzo elegancko i podkreśla talię. Obecnie w modzie są też sukienki ślubne ozdobione tym rodzajem koronki.

Koronka gipiurowa sprawdzi się do każdego materiału, który trzeba ozdobić, nawet w sytuacjach, w których dziecko musi wykonać jakąś pracę plastyczną do szkoły czy przedszkola.

W jaki sposób pielęgnować koronki gipiurowe?

Jeśli chodzi o delikatne materiały, to zawsze pojawia się problem, jak o nie zadbać, aby ich nie uszkodzić i jak najdłużej zachować ich piękny wygląd. Podstawową zasadą podczas czyszczenia przedmiotów posiadających koronkę gipiurową jest odpowiednie zadbanie o ten materiał. Najlepiej, aby pranie odbywało się w formie ręcznej, wtedy eliminuje się ryzyko mechanicznego zniszczenia koronki. Jeżeli z jakichś powodów konieczne jest umieszczenie tkaniny w pralce, to temperatura wody nie powinna przekraczać 30˚C i najlepiej zrezygnować z opcji wirowania. Nie zaleca się również suszenia materiałów w suszarkach bębnowych, ponieważ tak samo jak pralka – mogłaby spowodować niechciane szkody. Koronki gipiurowe nie powinny być traktowane silnymi detergentami ani środkami wybielającymi, a temperatura ich prasowania najlepiej, aby wynosiła 110˚C. Wyższa temperatura nie jest wskazana.

Czy warto zdecydować się na zakup koronki gipiurowej?

Zakup koronki gipiurowej do doszywania jest dobrym pomysłem dla wszystkich, którzy chcą nadać innym tkaninom wyjątkowego wyglądu. Zwykła firana lub bluzka ozdobiona gipiurą na pewno będzie bardziej przyciągać uwagę. W pasmanteriach koronki gipiurowe sprzedawane są na metry, a więc łatwo wybrać potrzebną ilość materiału. Można też kupić mały kawałek gipiury na próbę, aby sprawdzić, czy będzie pasować do wnętrza lub elementu garderoby.