Czy kolorowe soczewki pogarszają widoczność?

Soczewki kolorowe są wykorzystywane nie tylko do korekcji wad wzroku, ale również w celach kosmetycznych. Cieszą się one coraz większą popularnością, gdyż pozwalają na jednorazową zmianę koloru lub kształtu tęczówki na wyjątkową okazję. Możliwość czasowej zmiany barwy na zupełnie inną spowodowała wielkie zainteresowanie tym produktem medycznym, dlatego w krótkim czasie na rynku pojawiły się soczewki dla osób bez wad wzroku, nazywane zerówkami. Należy jednak pamiętać, aby kupować soczewki kontaktowe tylko ze sprawdzonych źródeł oraz stosować odpowiednią ich pielęgnację. 

Jak działają soczewki kolorowe?

Soczewki kolorowe są przeznaczone zarówno dla osób z wadą krótkowzroczności, jak i dalekowzroczności, także astygmatyzmem, a nawet prezbiopią, dotykającą osoby po czterdziestym roku życia. Ich dodatkową funkcją jest nie tylko wzmocnienie naturalnej barwy, ale także zmiana koloru oczu, ich powiększenie, rozświetlenie, nadanie głębokości spojrzeniu. Efekt wzmocnienia uzyskuje się dzięki temu, że soczewki nie zakrywają całej tęczówki, a zawarty w nich pigment jest zbliżony lub identyczny z naturalnym kolorem oczu. Przy zmianie barwy soczewka przykrywa całą tęczówkę. Powiększenie uzyskuje się dzięki specjalnie wyrysowanemu okręgowi, powiększającemu tęczówkę. Natomiast rozświetlające łączą intensywny pigment z jasno nakreślonym promieniem, co nadaje oczom bardziej atrakcyjnego, młodzieńczego wyglądu. Soczewki nadające głębię spojrzeniu wykorzystują kontrast pomiędzy wzmocnionym, bardzo intensywnym kolorem tęczówki, a białą częścią oka.

Osoby mające zdrowy wzrok mogą zaopatrzyć się w soczewki o zerowej mocy, których zadaniem jest tylko zmiana koloru oczu w celach wizerunkowych. Natomiast nie wpływają one na ostrość widzenia, a jedynie na kolor tęczówki lub jej kształt, a także uwydatniają jej obwód. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy chcą zmienić swoje oczy, nie wpływając w żaden sposób na jakość widzenia. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się one w wyjątkowych okresach roku, na przykład w trakcie karnawału, Andrzejek, czy na Halloween, a także w okresie wakacji, kiedy szczególnie zależy nam na zmianie wyglądu lub podkreśleniu koloru oczu.  Tego typu soczewki stosuje się także w fotografii, filmie, teatrze dla stworzenia wizerunku granej przez aktora postaci. Na pokazach mody często wykorzystuje się je dla stworzenia oryginalnej wizji, spójnej z kreacją prezentowaną przez modelkę. 

kolorowe soczewki
Osoby zajmujące się cospleyem często wykorzystują kolorowe soczewki do uzupełnienia swoich stylizacji.

Rodzaje soczewek kolorowych

Kolorowe soczewki kontaktowe, zarówno te korekcyjne jak i o zerowej mocy, mogą występować w wersji jednodniowej, dwutygodniowej, miesięcznej. Rynek oferuje różnorodne soczewki kolorowe, od błękitnych, zielonych, piwnych, szarych, po niespotykany i nietypowy jako naturalny kolor kasztanowy, turkusowy, miodowy, brylantowy, szmaragdowy, czerwony, czarny i biały. Soczewki o nietypowych barwach są często wykorzystywane do charakteryzacji bohaterów filmowych, szczególnie w horrorach. Jeszcze oryginalniejszym rodzajem soczewek kolorowych są takie imitujące na przykład kocie oczy, czy z wzorami, zmieniające kształt źrenicy, bądź z pierścieniami powiększającymi lub pomniejszającymi oko.

Czy noszenie soczewek kolorowych jest zdrowe?

Pojawia się wiele nieprawdziwych informacji, które mogą zaniepokoić użytkowników tego typu soczewek lub osoby, które chciałyby korzystać z tego rodzaju formy korekcji wzroku lub zmian wizerunkowych. Błędne są obawy o zdrowie oczu i niekorzystny ich wpływ w trakcie długotrwałego użytkowania. Korzystając z soczewek kontaktowych, należy pamiętać o odpowiedniej ich pielęgnacji. Poza tym im krótszy okres wymiany na nowe, tym większa gwarancja zachowania zdrowia i higieny oczu użytkownika. Z soczewek kolorowych korzystamy w taki sam sposób, jak z każdych innych. Są one komfortowe w użytkowaniu, bezpieczne, zapewniają doskonałą widoczność pod jednym warunkiem – pochodzenia ze sprawdzonego źródła. Przed kupnem soczewek, nawet tych zwanych popularnie zerówkami, należy skonsultować się z okulistą lub optometrystą i dobrać odpowiednie soczewki, aby wykluczyć wszelkie przeciwwskazania, na przykład zaburzenia w składzie filmu łzowego, które mogą spowodować łzawienie podczas ich noszenia, a nawet infekcję oczu.

Noszenie soczewek kolorowych jest tak samo bezpieczne jak bezbarwnych, należy tylko odpowiednio o nie dbać i właściwie dopasować do swoich oczu.